
Харківські випускники: «Вчилися офлайн лише півтора місяця, але це було суцільне свято»
Репортаж 30.05.2025 17:00 Укрінформ Як минув Останній дзвоник у харківській підземній школі, що відкрилася тільки у квітні
У Харкові для більшості школярів Останній дзвоник пройшов в онлайн-форматі. Святково та гучно завершили навчання лише в безпечних освітніх просторах. Кореспонденти Укрінформу побували у підземній школі в Шевченківському районі. Що педагоги, батьки та випускники розповідають про навчальний рік, який минув, – у репортажі.
ВІД ТРАДИЦІЙНОЇ «ЛІНІЙКИ» ЗАЛИШИВСЯ ВАЛЬС
У невеличкій залі підземної школи тіснувато, та настрій у всіх піднесений. Ще до початку заходу ведуча заводить найменших під гучну музику. Малі тупочуть ногами в такт і підспівують.
Офіційна частина починається з гімну України, який співають усі, та хвилини мовчання. На святі присутній міський голова Ігор Терехов. Він звертається до випускників, першокласників, батьків, педагогів:
– Вам було дуже непросто. Так, війна. Але ви хотіли навчатися, і саме у Харкові, незважаючи на повітряні тривоги та вибухи, що лунають. І ви навчалися. Ви – справжні герої. Я дуже хочу, щоб ви будували нашу Україну, розбудовували наше славетне місто героїв. І я впевнений, що так і буде. Дорогі першокласники, уперше для вас лунає останній дзвоник. Дуже хочу, щоб ви добре провели літо і з новими силами повернулися до навчання. Шановні батьки, я впевнений, що ви робите все для своїх дітей. Те, що ви у Харкові, – це насправді героїзм. І, звісно, низький уклін вам, наші дорогі учителі. Що б ми не побудували – без вас, без вашого натхнення і душі, які ви вкладаєте в дітей, нічого б не було. Дякую всім! Слава Україні!
«Героям слава!» – відгукнулися присутні.
Потім трохи жартів. За силою голосу визначали, хто найбільше радіє завершенню навчального року. Виявилося, хлопці. А найменше – батьки.
Далі – складання символічного пазла та традиційний вальс випускників.
Олена Полєшко
У Харкові закінчували навчання лише 11 учнів з класу, говорить їхня керівниця Олена Полєшко, ще 10 – в інших регіонах України. До вторгнення РФ в її класі було аж 33 учнів.
– Вони перейшли в дистанційні класи, перебувають за кордоном, з нами – подумки; на жаль, так… Можливо, когось побачимо в зум-конференції, яка підключена. Вони всі сумують за ліцеєм, за Харковом, – говорить учителька.
Вона наголошує, що останні тижні навчання для випускників, які лишилися у місті, стали найцікавішим часом – старшокласники мали змогу наживо спілкуватися одне з одним і вчителями.
– Майже півтора місяця ми працюємо в підземній школі, і це такий подарунок для дітей, які пройшли карантин (під час пандемії коронавірусу, – ред.) і три роки повномасштабної війни! – каже Олена Георгіївна.
У ПЛАНАХ – ВИПУСКНИЙ
Трішечки засмутило дівчат-випускниць, що довелося одягнути однакові сукні.
Елеонора Попова
– Якщо щиро, вони нам не подобаються. Але нам сказали, що на відео з вальсом так буде гарно. Ну то ми вдаємо, що нам подобається. А на випускний вечір ми будемо кожна у своєму наряді, і, звісно, це буде дуже красиво, – усміхається Елеонора Попова.
Дівчина вважає, що сумуватиме за школою саме завдяки періоду офлайну, нехай і короткому.
– Ми наче вперше пішли до школи, бо справді відвикли! Наново прожили ці емоції. Дуже приємно було побачитися з усіма, але ці тижні так швидко промайнули. Думаю, що я дуже сумуватиму за цим часом, хоча раніше я б так не сказала про весь процес навчання. Дуже класно все організовано у підземній школі, – каже Елеонора.
Вона планує вступати до харківського вишу, але поки що остаточно не визначилася зі спеціальністю.
Яна Яковенко
Випускниця Яна Яковенко мріє про медичний університет.
– Мабуть, таки у Харкові. Хочу бути лікарем, нейрохірургом. У мене батько – лікар, тож продовжу династію. Я дуже вдячна підземній школі. Побачити живі почуття, очі людей – це феєрверк емоцій! Я подружилася з дівчатами з паралелі. Усе тут дуже круто! – тішиться дівчина.
ВЕСЕЛІ ПЕРЕРВИ, ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКИ ТА БУФЕТ
Про переваги офлайну та враження від нього в ліцеї говорять усі. Пані Ольга, мама двох доньок, з усмішкою розповідає про «знайомство» своєї першокласниці зі шкільним буфетом.
– Якщо старша донька, яка перейшла до восьмого класу, мала досвід офлайну, то для моєї першокласниці абсолютно все було цікаво. Що можна піти і придбати щось у буфеті. Спілкування з учителем, який поруч, з однокласниками. Десь пробігтися, погратися на перерві – це все було для неї нове, – ділиться харків’янка.
Не порівняти дистанційний формат уроків фізкультури з офлайном, зауважує учитель цього предмета Олексій Мирошниченко. З відкриттям підземної школи він проводить фізкульхвилинки.
– Ви знаєте, що в місті є приватні школи, які за значні кошти працюють в офлайні. У нас, у безкоштовній підземній школі, точно не гірше, я вважаю, що і краще. Обладнання, техніка безпеки – на найвищому рівні, – говорить учитель.
За інформацією міської ради, на кінець навчального року на змішаний формат вдалося перевести трішки більше ніж 16% від загальної кількості дітей, які перебувають у місті: 8800 із 54,5 тис. Зокрема, із 7,5 тис. одинадцятикласників у Харкові живуть 3800.
Юлія Байрачна, Харків
Фото В’ячеслава Мадієвського
Останній дзвоник Школа Харків Безпека Війна з Росією