Юрист розповів, що має бути зазначено в повістці, щоб вона вважалася законною.
Військовозобов’язані можуть оскаржити вручення повістки, якщо процедура була проведена з порушеннями / фото – facebook.com/lvivobltck
В Україні продовжує діяти воєнний стан, у рамках якого військовозобов’язаним вручають повістки. Ця процедура має відповідати встановленим законом нормам.
Юрист Дмитро Франчук розповів у коментарі для РБК-Україна, як визначити, що повістку видано з порушеннями та що робити українцям у такому разі.
“Порушення при врученні повістки – це серйозний аргумент для її оскарження”, – підкреслив він.
Відео дня
Що має бути зазначено в повістці:
- назва територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП);
- ПІБ і підпис керівника ТЦК і СП;
- місце та час явки;
- мета виклику військовозобов’язаного;
- дані про військовозобов’язаного;
- попередження про відповідальність у разі неявки.
Юрист поділився, що вручити повістку можуть тільки особисто військовозобов’язаному під підпис або через представників місцевих рад, підприємств чи організацій. Також її можуть надіслати поштою, але необхідна наявність повідомлення про вручення, навіть якщо адресат був відсутній.
Крім того, повістку не можна вручати без відповідного оформлення або з примусом, зазначив Франчук. За його словами, повістки, які були передані на блокпостах або в транспорті без підтвердження особистих даних, вважаються недійсними.
“Якщо повістку заповнили неправильно або вручили неналежним чином, ви маєте право не підписувати її. Якщо вас змушують зробити це під тиском або погрозами, це порушення ваших прав”, – заявив юрист.
Франчук уточнив, що поліцейські можуть вручати повістки тільки в рамках виконання доручень ТЦК з підтвердженням відповідного документа.
Якщо повістка була вручена з порушенням, то військовозобов’язаний може скласти акт про відмову від її отримання або про її відсутність, заявив юрист. Він радить залучати до цього процесу свідків, якщо є така можливість.
“Слід звернутися до юриста за консультацією. Він допоможе вам правильно оцінити ситуацію, підготувати необхідні документи та визначити стратегію подання позову”, – сказав експерт.
Франчук зазначив, що позовну заяву потрібно скласти правильно. У ній необхідно вказати свої вимоги, обґрунтувати їх доказами з посиланнями на відповідні норми закону.
“Позовну заяву необхідно подати до адміністративного суду за місцем проживання відповідача (органу, який вислав повістку)”, – додав юрист.
Експерт підкреслив, що для подачі позову будуть потрібні копія повістки, докази порушення порядку вручення повістки та інші документи, які підтверджують позицію військовозобов’язаного.
Читайте також:
Реформа ВЛК: визначати придатність зможе навіть сімейний лікар
На фронт у 18 років: ветеран АТО розповів, чи є в цьому сенс
В Україні провалена мобілізація: Дикий назвав винних у цьому
“Якщо суд визнає, що повістка була вручена з порушенням закону, то всі подальші дії на її підставі можуть бути визнані незаконними. Якщо ви проігноруєте порушення під час вручення повістки, вас можуть притягнути до відповідальності за неявку”, – сказав Франчук.
Мобілізація в Україні – останні новини
Раніше Дмитро Литвин, радник президента України Володимира Зеленського заявив, що в нашій країні не готують мобілізацію 18-річних чоловіків. Деякі ЗМІ писали про те, що в адміністрації президента США Джо Байдена тиснуть на Україну з вимогою знизити мобілізаційний вік до 18 років.
Крім того, начальниця групи відділу відділу психологічного відбору Кіровоградського ВТЦК і СП Катерина Гевель розповіла, як мобілізовані намагаються обдурити ВВК. За її словами, під час додаткової співбесіди вдається вивести мобілізованих на чисту воду.