
Іван Ступак упевнений, що українцям поки зарано лізти в “помиральну яму”, хоча багато американських систем буде складно замінити.
Ступак оцінив наслідки від рішення США / фото Twitter/ Олексій Резніков
Зупинення надання військової допомоги Україні з боку США не є критичним, хоча зараз складно оцінити його масштаби і наслідки. Таку думку в коментарі УНІАН висловив колишній співробітник Служби безпеки України, військовий експерт Іван Ступак.
Він упевнений, що насамперед наслідки відчує на собі цивільне населення, а не військові. Ступак пояснив це тим, що США зупиняють постачання ракет до зенітного ракетного комплексу Patriot, який прикриває Київ та інші великі міста.
“Patriot’и не стоять на фронті. Вони там дуже вразливі і прикривають важливі військові об’єкти у тилу. Але головним чином – прикривають Київ та інші великі міста. А ще “боляче” – це розвідка та цілевказання. Це дуже-дуже неприємно. Ще одна проблема, якій не приділяється увага – це американський софт. Я розглядаю цю історію виключно як санкції проти України, без жодних сентиментів. Це таке “покарання” за “неправильну” поведінку”, – зазначив експерт.
Відео дня
Ступак також додав, що неможливо замістити американську реактивну артилерійську систему HIMARS, хоча за останні півроку і не було підтверджень того, що ці комплекси все ще є на озброєнні ЗСУ. Проте, на думку експерта, припинення поставок цієї системи не є критичним, оскільки HIMARS’и вже не є вирішальним фактором на фронті.
Читайте також:
Експерт розповів про приховану загрозу від припинення допомоги Україні від США
Ісландія перерахувала кругленьку суму на підтримку енергетики України
Путін не збирається йти на жодні компроміси і готовий воювати далі, – Bloomberg
У США виключили повернення України до кордонів навіть 2022 року, – Sky News
США обмежили розвіддані для України: експерт пояснив, як вплинуло це на виявлення цілей
“Таке враження, що вони вже закінчилися. Але є й інші варіанти. Можливо, залишки ракет заховали десь у гаражах. Або вони втратили свою ефективність через російський РЕБ, – розмірковує Іван Ступак. – Пам’ятаєте керовані снаряди Excalibur, якими ми так хизувалися? Це ж теж “високоточка”. Але через російський РЕБ їх ефективність впала з 70% до 6%, обстрілюємо поля. Можливо, з HIMARS’ами так само. Ще пояснення – HIMARS’и не можна підтягувати близько до фронту через “Орлани” та FPV-дрони, які здатні залітати на 20-30 кілометрів у наш тил. Через всі ці чинники, можливо, й поставлено на паузу використання HIMARS’ів”, – пояснив він.
За словами експерта, також Україна може зіткнутися з наслідками, якщо Ілон Маск все ж відключить країну від Starlink. Незважаючи на те, що Євросоюз уже веде переговори з компанією Eutelsat, існують сумніви, чи зможуть її термінали OneWeb стати повноцінною заміною системі супутникового зв’язку від Space X.
“Я звертаю увагу на розповсюдженість та легкість у використанні. Бо Starlink – це як “Макдональдс”: він доступний наче картопля фрі. Чи зможемо ми забезпечити альтернативним зв’язком всі підрозділи чи лише штаби? Наскільки OneWeb буде ефективним за умов РЕБу? Невідомо”, – пояснив експерт.
Також Ступак нагадав, що проблемою в призупиненні американської військової допомоги є програмне забезпечення на різних типах озброєнь. Річ у тім, що без відповідних оновлень військові не можуть використовувати контр-батарейні радари, різноманітні системи управління чи карти та навігації на F-16. Експерт вважає, що європейці не зможуть швидко замістити втрачений внесок США, оскільки на це потрібен час на будівництво заводів і виготовлення зброї. Проте, він не думає, що українцям варто лізти в “помиральну яму” через рішення Білого дому.
“Ніяких “помиральних ям”! Слухайте, ми вже стільки пройшли. Й це пройдемо. Буде важче, але не критично. Не хотілося б втрачати США як союзника, але маємо що маємо. Тим не менш, задача української дипломатії зараз – вирівняти стосунки зі США. Паніки немає. Натомість є багато роботи”, – підсумував Ступак.
Призупинення допомоги США Україні
Нова американська адміністрація призупинила надання військової допомоги та обмін розвідданими. Президент США Дональд Трамп прагне підписання угоди про корисні копалини та якнайшвидшого старту переговорів про досягнення миру. В України та її європейських союзників викликає занепокоєння через помітне зближення між США та Росією, що супроводжується тиском на Київ з боку Білого дому.
Раніше радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц говорив, що відновлення військової допомоги буде можливми лише після початку переговорів про мир.
Тим часом у Кремлі заявили, що росіянам поки що зарано “надягати рожеві окуляри”, оскільки навіть без американської допомоги Україна здатна протистояти країні-агресору ще тривалий час.